Barnstable County is…Cape Cod.

Assembly of Delegates Standing Committees

Barnstable County logoCOMMITTEES OF THE BARNSTABLE COUNTY ASSEMBLY OF  DELEGATES
THIRTEENTH SESSION
 


 

 

SPECIAL COMMITTEE: 
Charter Review Committee

Ronald Bergstrom      (Chatham Assembly Delegate)     CHAIR
Ann Canady                  (Barnstable Town Councilor)
William Doherty         (Barnstable County Commissioner)
Linell Grundman        (Sandwich Selectman – current President of Cape Cod Selectmen & Councilors Association)
Austin Knight              (Provincetown Selectman – immediate past President of Cape Cod Selectmen & Councilors Association)
Suzanne McAuliffe     (Yarmouth Assembly Delegate)
Julia Taylor                  (Falmouth Assembly Delegate)

 

STANDING COMMITTEES:

Standing Committee on Finance -  to consist a minimum of three members and a maximum of five members, as appointed by the Speaker, to address all matters relating to the Assembly Budget, County fiscal policies and procedures, including appropriations, budgeting, borrowing, finances, funds, revenues from fees, taxes and other sources, and inter-governmental fiscal policies and procedures, to conduct public hearings and report to the Assembly from time to time on all proposed appropriation ordinances and other matters assigned to it.

John Ohman                 (Dennis)           CHAIR
Julia Taylor                  (Falmouth)       VICE CHAIR
Leo Cakounes               (Harwich)
Christopher Kanaga   (Orleans)
James Killion                (Sandwich)

Alternates:     Cheryl Andrews (Provincetown)
Marcia King         (Mashpee)

 

Standing Committee on Health and Human Services -  to consist of a minimum of three members and a maximum of five members, as appointed by the Speaker, to address County activities relating to public health, social services and housing, to conduct public hearings and to report to the Assembly from time to time on matters assigned to it.

Christopher Kanaga            (Orleans)             CHAIR
Deborah McCutcheon        (Truro)           VICE CHAIR
Suzanne McAuliffe               (Yarmouth)
Patrick Princi                         (Barnstable)
Anthony Scalese                    (Brewster)

Alternates:  Teresa Martin (Eastham)
Richard Anderson (Bourne)

 

Standing Committee on Public Services - to consist of a minimum of three members and a maximum of five members, as appointed by the Speaker, to address all matters relating to public services, and report to the Assembly from time to time thereon.

Richard Anderson        (Bourne)        CHAIR
Patrick Princi                  (Barnstable)     VICE CHAIR
Cheryl Andrews             (Provincetown)
Ned Hitchcock                (Wellfleet)
Marcia King                     (Mashpee)

Alternates:  Leo Cakounes (Harwich)
Anthony Scalese (Brewster)

 

Standing Committee on Natural Resources -  to consist of a minimum of three members and a maximum of five members, as appointed by the Speaker, to address County activities relating to environmental matters, to conduct public hearings and to report to the Assembly from time to time on matters assigned to it.

Julia Taylor                      (Falmouth)          CHAIR
Leo Cakounes                   (Harwich)            VICE CHAIR
Deborah McCutcheon  (Truro)
Cheryl Andrews              (Provincetown)
Ned Hitchcock                 (Wellfleet)

Alternates:  James Killion (Sandwich)
Christopher Kanaga (Orleans)

 

Standing Committee on Economic Affairs - to consist of a minimum of three members and a maximum of five members, as appointed by the Speaker, to address economic development in Barnstable  County and to report from time to time on matters assigned to it.

Teresa Martin            (Eastham)        CHAIR
Marcia King                (Mashpee)   VICE CHAIR
Richard Anderson   (Bourne)
James Killion             (Sandwich)
Suzanne McAuliffe   (Yarmouth)

Alternates:  Ned Hitchcock (Bourne)
Patrick Princi (Barnstable)

 

Standing Committee on Governmental Regulations - to consist of the Chairs of the Standing Committees on Finance, Natural Resources, Health and Human Services, Public Services, and Economic Affairs, and the Speaker, who serves as the Chair of the Committee, to address all matters relating to the Regional Policy Plan and report to the Assembly.

Speaker/ Chair                                                                                Ronald Bergstrom       (Chatham)
Standing Committee on Finance, Chair                                John Ohman                   (Dennis)
Standing Committee on Human Services, Chair               Christopher Kanaga    (Orleans)
Standing Committee on Natural Resources, Chair           Julia Taylor                    (Falmouth)
Standing Committee on Public Services, Chair                  Richard Anderson       (Bourne)
Standing Committee on Economic Affairs, Chair              Teresa Martin                 (Eastham)

Top